Prvi put za 20 godina u svijetu je izjednačen kurs između eura i američkog dolara.
Jučer ujutro jedan euro bio je jednak jednom dolaru, što znači da je vrijednost eura niža za više od 12 posto u odnosu na vrijednost s početka godine.
Valutni odbor
To znači da je euro najslabiji u odnosu na dolar od zime 2002. godine.
Admir Čavalić, ekonomski analitičar, objasnio je u razgovoru za „Avaz“ kakav utjecaj ovo izjednačavanje ima na BiH.
– Razumijevajući da je konvertibilna marka (KM) vezana za euro putem institucije Valutnog odbora, rast dolara u odnosu na euro znači da će naši proizvodi biti jeftiniji za SAD, odnosno za američke potraživače. Također, s druge strane, znači da će američki proizvodi i usluge koje oni nude biti skuplji za Evropu, odnosno BiH – kazao je Čavalić.
Euro je značajno oslabljen evropskom energetskom krizom zbog rata u Ukrajini, jer je Rusija osiguravala oko 40 posto evropskog plina.
Energetska kriza
Paritet između eura i dolara dolazi u trenutku kada je Rusija zatvorila ključni plinovod “Sjeverni tok 1”, kojim se plin prenosi ka Njemačkoj.
– Vjerovatno će ovo biti kratkoročno i doći će do stabilizacije u narednom periodu, međutim, sada energetska kriza, koja je u najvećem dijelu pogodila Evropu, ukrajinsko pitanje i slično uvjetovali su rast dolara.
Snažan dolar dugoročno nije u interesu ni SAD, jer značajno poskupljuje i njihov izvoz i na jedan drugi način šteti njihovim izvoznim kompanijama – istakao je Čavalić.
Agresivna politika
Vrijednost eura u odnosu na dolar također je na udaru zbog monetarne politike Centralne banke SAD (Fed), koja se u borbi protiv rastuće inflacije odlučila na agresivniju politiku od Evropske centralne banke, koja namjerava postepeno dizati kamatne stope.