Krastavci su osvježavajući sastojak ljetnih salata i laganih sendviča. Vrlo su zdravi i idealna hrana za ljeto, jer sadrže čak 96 posto vode. Međutim, upravo je to jedan od razloga zbog kojih ih je teško skladištiti na duže vrijeme, jer brzo postanu kašasti.
Alice Beer, stručnjakinja za savjete potrošače u emisiji This Morning pričala je o trikovima za skladištenje hrane koji joj produžuju vijek, a jedan od savjeta odnosio se baš na krastavce.
U razgovoru s voditeljima Phillipom Schofieldom i Holly Willoughby, Alice je podigla jedan krastavac: bio je od prošle sedmice, već prilično kašast, i nije bilo druge nego baciti ga. Alice je razrezala taj krastavac i moglo se vidjeti da je potamnio oko rubova te postao mokar i mljackav.
“Stajao je u jednome od onih plastičnih omota iz supermarketa”, kazala je Alice.
U idućem kadru izvadila je krastavac koji je stajao u hladnjaku u plastičnoj hermetički zatvorenoj posudici, uz jedan trik: Bio je u vodi kojoj je dodala malo sode bikarbone.
“Soda bikarbona alkalizira plijesan na kori krastavca. Pogledajte ga”,rekla je Alice, pokazujući savršeno svježi krastavac kojem je kora još uvijek bila čvrsta i nije bilo ni traga tome da se počeo kvariti.
Voditeljica je probala komad krastavca te potvrdila da je ostao svjež i hrskav, dok Alice pojašnjava da takav u vodi sa sodom bikarbonom može ostati i sedmicama.
Drugi način čuvanja krastavaca da mu produžite svježinu je umotati ga u papirnati kuhinjski ubrus. Dakle, skinite plastiku u kojoj ste ga donijeli iz supermarketa, operite ga i dobro osušite. Kad se osuše, zamotajte ih u papirnati ubrus, mali peškir ili kuhinjsku krpu, i stavite u plastičnu vrećicu s patentnim zatvaračem. Peškir će upijati višak vlage. Međutim, nemojte potpuno zatvoriti vrećicu, dobro je ostaviti ju malo otvorenu. Naime, krastavcima je potrebna cirkulacija zraka.