Prema još nepotpunim rezultatima Opštih izbora, pobjednička stranka u Tuzlanskom kantonu je Stranka demokratske akcije, koja je osvojila 13 mandata u budućem sazivu Skupštine Tuzlanskog kantona, koja broji 35 poslanika. SDP je druga stranka po broju glasova sa osvojenih osam poslaničkih mjesta. Obje stranke vjeruju da će moći formirati parlamentranu većinu u kantonu koji, podsjećamo, bilježi rekordan broj smjena vlade tokom posljednjih godina.

Sadašnju parlamentarnu većinu u Skupštini Tuzlanskog kantona čine SDA, DF, SD i Stranka za BiH sa ukupno 19 poslanika. Prema još nepotpunim rezultatima izbora, ove stranke osvojle su 21 poslaničko mjesto što je dovoljno za formiranje stabilne većine i na ovo upravo računaju u SDA kao stranci koja je osvojila najviše, odnosno 13 poslaničkih mjesta. 

“Mi smo već uspostavili neku komunikaciju, sa DF-om smo razgovarali i oni ostaju na toj liniji. Dakle SDA i DF u ovom momentu imaju 17 ruku u Skupštini TK, potrebna je samo još jedna da bi imali većinu. Naravno, i oni i mi mislimo da treba uključiti i SD i Stranku za BiH zbog ove stabilnosti o kojoj govorim”, kaže Fahrudin Skopljak, redsjednik Kantonalnog odbora SDA TK.

KO SDP-a Tuzlanskog kantona je najavio da će ova stranka, koja je osvojila osam mandata u Skupštini TK, formirati vlast u kantonu. SDP računa na podršku PDA, NIP-a, SD-a, NS i SBiH, kako bi sa njihovih 10 poslanika imali tijesnu parlamentarnu većinu sa 18 poslanika. SDP poziva i DF da se priključi ovom bloku kako bi onda imali stabilnu većinu sa 22 poslanika. Bilo bi dobro – kaže naš sagovornik – da dvije vodeće političke stranke u TK ne zbunjuju građane objavama da su pobjednice izbora i da će one formirati vlast.

“Drugo pitanje, koje takodje zbunjuje javnost, jeste što nam iz SDP-a javljaju da su zadovoljni rezultatima a izgubili 15.000 glasova. Kako bi bilo i kako bi se osjećali da su osvojili tih 15.000 glasova. I treća stvar koja zbunjuje, jeste što su nam rekli da će stranački organi, dakle opet Sarajevo, odlučiti ko će napraviti vlast u Tuzlanskom kantonu. Nisam siguran da je to politički mudro”, navodi politički analitičar Zlatko Dukić.

Stranka za BiH će odluku o ulasku u jedan od dva politička bloka donijeti nakon zvaničnih rezultata izbora.

“Mi ne želimo ni u jednu vrstu koalicije dok ta koalicija, odnosno buduća skupštinska većina ne bude izradila program, odnosno tačno definisane mjere koje će biti realizovane od strane izvršne, odnosno buduće skupštinske većine, ne nekakve matematičke koalicije. Naravno to je stav i vrha SBIH”, ističe Mirsad Muhamedbegović iz Kantonalnog odbora SBiH TK.

DF ističe da oficijelni razgovori još nisu započeti, ali poziva sve parlamentarne stranke da se pridruže programskim ciljevima koji bi okupili buduću koaliciju i imali stabilnu parlamentranu većinu. Ovaj poziv ipak ne uključuje dvije stranke. 

“Mi znamo koje stranke mi isključujemo i za koje smo spremni da ne pregovaramo, to smo javno rekli, to je Pokret demokratske akcije, u prvoj mjeri. Vjerovatno bi probali izbjeći i NIP u ovom sastavu većine. Što se tiče ostalih stranaka, ostale stranke su prihvatljive za razgovore, ali samo na programskim osnovama”, kaže Mahir Mešalić iz Kantonalnog odbora DF-a TK.

Politički pregovori u narednim sedmicama odredit će sastav buduće vladajuće koalicije. Dosadašnja praksa upućuje na zaključak da samo stabilna koalicija ima šansu da preživi do narednih izbora. Politički analitičari ovaj momenat smatraju ključnim, podsjećajući da je u proteklih osam godina Tuzlanskim kantonom vladalo čak sedam vlada.

Izvor/slika: bhrt.ba

By