Jedan muškarac, koji je na rasprodaji starih stvari kupio predmet za 14.000 dolara, neočekivano je postao milojunaš. Naime, čovjek, porijeklom iz američkog Srednjeg zapada, smatrao je da je krivo precijenio vrijednost malog zlatnog jajeta te je u najboljem slučaju očekivao petstotinjak dolara kada ga pretopi.
Očajan u namjeri da vrati barem djelić ulaganja, jedne večeri prije desetak godine godine, upisao je u Google riječ ‘jaje’ i ime ugravirano na satu unutar njega – ‘Vacheron Constantin’.
Njegova pretraga dovela ga je do članka iz 2011. u britanskom Daily Telegraphu, u kojem se opisuje ‘grozničava potraga’ za tim predmetom. Shvatio je da je riječ o trećem carskom uskrsnom jajetu, koje je izradio Fabergé za rusku carsku obitelj i čija se vrijednost procjenjuje na 30 milijuna eura.
Jedva mogao govoriti
Muškarac je potom stupio u kontakt s Fabergéovim stručnjakom Kieranom McCarthyjem i otputovao u London, gdje je posjetio McCarthyjevo radno mjesto, draguljarnicu Wartski u četvrti Mayfair. ‘Gospodin je ušetao odjeven u traperice, kariranu košulju i tenisice. Usta su mu bila suha od straha’, prisjetio se McCarthy, dodavši da je jedva mogao govoriti. ‘Pružio mi je fascikl s fotografijama, a na njima se nalazilo jaje, sveti gral umjetnosti i antikviteta’, rekao je CNN-u..Iako ga tada još nije imao priliku fizički dodirnuti, McCarthy je rekao da ga je ‘preplavilo uzbuđenje od glave do pete’. Odmah je otputovao u dom muškarca kako bi osobno vidio predmet i potvrdio da se doista radi o Trećem carskom jajetu. ‘Pronalazač jednostavno nije mogao vjerovati koliko je sretan’, rekao je McCarthy te dodao kako mu je ‘ovo bilo gotovo poput potvrde da je njegovo postojanje imalo neku višu svrhu’.
McCarthy je rekao da je muškarac precijenio vrijednost materijala od kojih je jaje izrađeno, koji su zapravo vrijedili otprilike onoliko koliko je za njega platio, ali je istodobno podcijenio njegovu umjetničku vrijednost. ‘On u tome uopće nije vidio umjetničko djelo. Primijetio je da je lijepo i ugodno oku, ali ga je procjenjivao isključivo prema njegovoj materijalnoj vrijednosti. Kupovao je i prodavao. Ovo je za njega bio prilično velik financijski izdatak’, rekao je McCarthy.
Priča trgovca starim metalom tako je na kraju imala sretan kraj. Njegov nevjerojatni pronalazak, Treće Fabergéovo jaje, čiji je trag bio izgubljen punih 112 godina na kraju je prodan bogatom kolekcionaru, čiji je identitet ostao nepoznat javnosti. Iako konačna cijena nije objavljena, jedno je sigurno: zaradio je mnogo, mnogo više od uloženih 14.000 dolara.