Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske, rekao je za BHRT da Republika Srpska štiti interese svojih građana, te da zbog toga neće doći do povećanja cijene električne energije u ovom entitetu.

“Imamo mogućnost uticaja na jednu vrstu energenata, samo na proizvodnju i snabdijevanje električnom energijom. U skladu sa tim ćemo kreirati politiku”, rekao je Đokić.

Đokić je izrazio zabrinutost zbog rasta cijene tečnih energenata, na koje RS nema uticaja. On kaže da jedino što se može uraditi po ovom pitanju je korekcija poreske politike, ali da ni to neće u bitnoj mjeri promijeniti stanje.

“Ja se zalažem da intervenišemo u poreskom sistemu i da idemo u korist građana, ali poslije toga nećemo imati puno sredstava za nove investicije. Brine me snabdijevanje gasom, jer je Ukrajina tokom noći obustavila gasovod. Vidjećemo da li će biti razumijevanja sa ukrajinske strane, da omogući nesmetan protok gasa. U junu predstoje pregovori sa Gazpromom. Trenutno imamo izutezno povoljnu cijenu, ali nisam sigurnan hoćemo li moći održati tu cijenu”, kazao je Đokić.

Đokić se u razgovoru osvrnuo i na današnju sjednicu Savjeta bezbijednosi UN-a, te kazao da je apsurd i izvještaj visokog predstavnika, ali i odlazak predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića.

“Apsurdno i nelogično je da visokog predstavnika koga nije izabrao Savjet bezbjednosti podnosi izvještaj Savjetu bezbjednosti. Džaferović je otisao na sjednicu SB, a da nije usaglasio nastup u Predsjedništvu BiH. To je nedopustiv čin. Time se rad Predsjedništva, ali i drugih institucija, dovodi u stanje anarhije, da radi kako ko želi… Grubo se narušava Ustav i uloga koju ima Predsjedništvo. Možemo samo žaliti što je BiH još jednom na tako vidljiv način iskompromitovana u međunarodnim odnosima”, objašnjava Đokić.

Đokić je govorio i o izborima u Bosni i Hercegovini, te ukazao na dugogodišnji problem koji država ima kada su u pitanju izbori, kao i da je izmjena Izbornog zakona bila prilika da se taj problem riješi.

“U BiH postoji složen problem sa Izbornim zakonom i sporovođenjem njegovim, kao i sa samim procesom sprovođenja izbora, posebno na sam dan izbora. Mi smo prethodnih godina zapazili mnogo propusta i neregularnosti i bilo je krajnje vrijeme da se kroz izmjene Izbornog zakona to spriječi… Do današnjeg dana se nije uspio izmijeniti Izborni zakon, nije se usaglasio najsporniji dio – izbori za člana Predsjedništva BiH… Uporno se pokušava nametnuti ono što nije u Ustavu i Dejtonskom sporazumu, a to je da se princip na kome je izgrađena BiH nastoji napustiti ili tumačiti drugačije. BiH kakva je danas je nastala na kompromisu tri naroda koji su bili u oružanom sukobu četiri godine. Princip na kome je izgrađena država je etnički princip, a to je ravnomjerna zastupljenost sva tri naroda”, naglašava Đokić.

On je dodao da je “lijepa ideja o građanskoj državi, kao i korisna za društva koji su izgradili demokratski standarde, ali ne i za BiH koja se raspala na naciolnim šavovima”.

Izvor: bhrt.ba, slika: ilustracija

By