Najveći broj građana ove zemlje bez kredita ne može riješiti niti jedan egzistencijalni problem, ali pod udarom velike ekonomske krize zaduženja su sve potrebnija i za puko preživljavanje, kupovinu odjeće ili obuće ili školovanje djece.

Drugi kvartal
Prema podacima entitetskih agencija za bankarstvo za drugi kvartal ove godine, ukupno zaduženje građana BiH iznosilo je oko 10,7 milijardi maraka.

Na osnovu kredita koje su podigli u bankama stanovnici RS su zaduženi oko 2,9 milijardi KM, a Agencija za bankarstvo RS zabilježila je trend rasta zaduženja za više od 100 miliona KM u odnosu na kraj prošle godine.

Prema podacima Agencije za bankarstvo FBiH, ukupna kreditna zaduženost u ovom entitetu iznosi oko 16,1 milijardu maraka, od čega na kredite građana otpada 7,8 milijardi KM.

Veće siromaštvo
Sljedeći kvartalni izvještaj trebao bi biti objavljen krajem mjeseca i, kako saznajemo, sadržavat će još poraznije podatke.

  • Ovo je jedan začarani krug, jer što ljudi postaju siromašniji, to više traže način da prežive, pa i na ovaj način. Sve to nas vodi u još veće siromaštvo, jer ako ste imali plaću od 1.000 maraka, uz kreditno zaduženje vama se realna primanja smanjuju za značajan procenat, i to na duži rok. To je karakteristika siromašnih država – kaže ekonomski stručnjak Draško Aćimović.

Nema logike
On upozorava da će kamate na kredite rasti te poziva potencijalne korisnike da obrate pažnju na to zadužuju li se po fiksnoj ili fleksibilnoj kamatnoj stopi.

-To se dešavalo u skoro svim zemljama istočne Evrope, a poslije je dolazilo do pucanja tog balona. Cijena kvadratnog metra stana u Sarajevu, naprimjer, u odnosu na cijene zakupa tih nekretnina nema nikakve ekonomske logike – ističe Aćimović.

By