deficit vitamina d

Deficit vitamina D kod ljudi je sve češća pojava. Stoga vas ne smije čuditi ako liječnici upozoravaju na nedovoljno unošenje ovog značajnog vitamina. Neophodan je za ljudski organizam, a zbog brojnih uloga koje nosi, ne smijemo ga zanemariti.

Prekomjerna težina, nagle promjene raspoloženja, depresija, visok krvni pritisak, stalni umor, suha i ispucala koža i probavne smetnje su glavni simptomi koji uzrokuje deficit vitamina D.

Vitamin D najčešće nedostaje osobama koje rade u zatvorenim prostorima pa se rijetko izlažu sunčevoj svjetlosti, osobama tamnije puti, pretilim osobama i osobama starije životne dobi. Također. kod osoba koje imaju neke zdravstvene poteškoće kao što je apsorpcija ili osteoporoza, potreban je unos vitamina D.

Kada je u pitanju dodatna suplementacija vitamina D, preporuke američkih zdravstvenih organizacija za zdrave odrasle osobe je između 600 i 800 IJ. Preporučena doza za bebe je do 400 IJ, a osobama starije životne dobi preporučuje i do 800 IJ.

Međutim, sve ove preporuke smatraju se nedovoljnim, jer je većina osoba u deficitu. Važno je da prilikom konzumacije suplemenata pratite upute stručnih osoba, jer prekomjerna doza može dovesti do trovanja.

U slučaju velikog deficita vitamina D, potrebne su znatno veće količine i zbog toga je najbolje da obavite konsultacije s liječnicima ili nutricionistima. Oni će na osnovu analize vitamina D u vašem organizmu odrediti količinu koju ćete unositi.

Preporučuje se konzumiranje uz namirnice koje sadrže magnezij i bor kako bi se bolje aktivirao u organizmu. Osim suplemenata i sunčeve svjetlosti, vitamin D možete pronaći i u namirnicama kao što su plodovi mora i razne vrste riba te žumance jajeta i goveđa jetra.

By