parlamentarci

Vlast u Federaciji BiH nije uspostavila efikasan sistem planiranja i donošenja strategija, zaključak je koji se nameće nakon novih nalaza Ureda za reviziju institucija u FBiH.

Federalni revizori ustanovili su da izrazito slabu realizaciju preporuka iz Izvještaja revizije učinka „Uspostavljanje efikasnog sistema planiranja i donošenja strategija Federacije Bosne i Hercegovine“ koji je objavljen 2021. godine.

Rezultati praćenja pokazali su da date preporuke nisu u potpunosti realizovane. Od njih devet, jedna je u potpunosti realizovana.

Najlošije je, da se zaključiti u ovom izvještaju, radio Parlament FBiH, koji je 2021. i 2022. godini, od deset prijedloga strateških dokumenata koje je Vlada Federacije BiH uputila u parlamentarnu proceduru, razmatrao i usvojio samo jednu strategiju. Tri su razmatrala i primila na znanje oba doma Parlamenta FBiH. Jednu strategiju razmatrao je i usvojio Predstavnički dom, ali nije usvojena na Domu naroda, dok pet strategija nije razmatrao nijedan dom.

A riječ je o strategijama o pravljanju dugom 2022-2024, o razvoju turizma FBiH, zaštite okoliša 2022-2032, poljoprivrede i ruralnog razvoja FBiH 2021-2027, te za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici 2021-2027.

Vlada FBiH, s druge strane, trebala je uspostaviti rad Vijeća Federacije u skladu s obavezama propisanim Zakonom o razvojnom planiranju i upravljanju razvojem.

Praćenjem je utvrđeno da preporuka nije provedena s obzirom na to da ni nakon pet godina od donošenja Zakona o razvojnom planiranju i upravljanju razvojem nije uspostavljen rad Vijeća Federacije. Vlada FBiH je nakon kašnjenja od godinu dana donijela Odluku o utvrđivanju sastava, broja članova i načina rada Vijeća o razvojnom planiranju i upravljanju razvojem FBiH (Vijeće Federacije). Međutim, Vijeće je osnovano samo formalno i nikada nije počelo s radom.

Federalno ministarstvo finansija trebalo je, između ostalog, izraditi propis o metodologiji za povezivanje razvojnog, finansijskog i investicijskog planiranja u Federaciji, shodno obavezama propisanim Zakonom o razvojnom planiranju i upravljanju razvojem u FBiH.

Ministarstvo je izradilo Nacrt uredbe o metodologiji za povezivanje razvojnog, finansijskog i investicijskog planiranja u Federaciji, međutim, ovaj podzakonski akt još uvijek nije finaliziran i dostavljen Vladi FBiH na usvajanje.

Nedostatak povezivanja prioriteta iz strateških i implementacijskih dokumenata sa budžetima i programima javnih investicija u Federaciji, navode revizori, ograničavajući je faktor za njihovu realizaciju. Također, onemogućava praćenje i izvještavanje o realizovanim mjerama i projektima predviđenim u strategiji, kako bi se osigurala informacija donosiocima odluka da za narednu godinu obezbijede finansijske pretpostavke za njihovu adekvatnu implementaciju.

-Nisu osigurani ni transparentni podaci o statusu sektorskih strategija koje su dostavljane Parlamentu FBiH na usvajanje. Uzimajući u obzir značaj i ulogu strateškog planiranja za razvoj Federacije BiH, Ured za reviziju institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine cijeni da revidirani subjekti trebaju uložiti dodatne napore na realizaciji datih preporuka. Efikasan proces strateškog planiranja pretpostavka je za ostvarenje društveno-ekonomskog razvoja, učinkovitije upravljanje javnim novcem i ispunjenje zahtjeva za korištenje EU fondova – naveo je glavni federalni revizor Dževad Nekić.

By