Svjetski dan djece, koji se obilježava svake godine 20. novembra, prilika je da se podsjetimo na značaj prava svakog djeteta, ali i na izazove s kojima se suočavaju milioni djece širom svijeta.
Ovaj dan ustanovila je Generalna skupština Ujedinjenih naroda 1954. godine, dok je 1989. godine usvojena Konvencija o pravima djeteta, najšire prihvaćen međunarodni sporazum o dječijim pravima.U trenucima kada se mijenjao svjetski poredak, rušio Berlinski zid i rađao internet – svijet se ujedinio u zaštiti djece i djetinjstva.Osnovna dječija pravaPrije prihvatanja Konvencije o pravima djeteta, nije postojalo široko prihvatanje temeljne veze između dobrobiti djece i snage društava u kojima žive. Zato je Konvencija tako važna prekretnica.
Prema Konvenciji, sva djeca imaju pravo na život, obrazovanje, zdravstvenu zaštitu, zaštitu od nasilja i zlostavljanja te pravo na slobodu izražavanja.Ipak, stvarnost za mnogu djecu daleko je od onoga što garantuju međunarodni dokumenti.Prava djece su vječna i univerzalna, ne poznaju granice ni rokove. Djeca su budućnost, a odrasli su ti koji treba da budu podrška svakom djetetu. Svaka generacija, prilika je za stvaranje temelja za novi, bolji svijet.Da su djeca ukras svijeta, izreka je koja se koristi godinama, a svako dijete je nosi svoju jedinstvenost i čaroliju koja ga izdvaja iz mase.
Zanimljivosti koje su karakteristične za djecu
– Nevjerovatna moć bebinog plača: Bebe se rađaju s prirodnim instinktom za preživljavanje, a njihov plač dizajniran je tako da izazove reakciju kod odraslih. Naučno je dokazano da zvuk bebinog plača aktivira dio mozga odgovoran za pažnju i empatiju.- Djeca su prirodni poligloti: Djeca mlađa od sedam godina imaju nevjerovatnu sposobnost učenja jezika, često brže nego odrasli. Zbog toga se često preporučuje da uče strane jezike u najranijem djetinjstvu.- Smijeh je njihov univerzalni jezik: Djeca se prosječno nasmiju čak 300 puta dnevno, dok odrasli to čine tek 20 puta. Njihov smijeh pozitivno utječe na hormone sreće i opušta cijelo tijelo.- Prsti otkrivaju razvoj: Svi se rađamo s istim brojem kostiju, ali bebe imaju više hrskavice koja se s vremenom stvrdnjava. Također, otisci prstiju kod svakog djeteta su jedinstveni i formiraju se još dok su u majčinom stomaku.- Nevjerovatna radoznalost: Djeca postave u prosjeku 73 pitanja dnevno. To pokazuje koliko su znatiželjna i koliko žele učiti o svijetu oko sebe.Tragična sudbina djece u ratovimaDa sve nije tako bajno u dječijem svijetu, pokazuju brojevi ubijene djece u ratovima.Posebno je potresna situacija u ratom pogođenim područjima poput Pojasa Gaze, gdje su djeca među najvećim žrtvama. Prema posljednjim izvještajima, u trenutnom sukobu u Gazi ubijeno je preko 4000 djece, a mnogi su ostali bez krova nad glavom i osnovnih sredstava za život.