Svakog 19. novembra obilježava se Međunarodni dan muškaraca koji stavlja fokus na zdravlje muškaraca, rodnu ravnopravnost i ulogu muškaraca u društvu.
Iako je manje poznat od Međunarodnog dana žena, ovaj dan pruža priliku da se preispitaju izazovi s kojima se muškarci suočavaju te da se slavi njihov doprinos obitelji, zajednici i društvu u cjelini.
Međunarodni dan muškaraca prvi je put službeno obilježen 1999. godine u Trinidadu i Tobagu, a od tada se proširio na više od 80 zemalja širom svijeta. Posebno važan naglasak stavlja se na teme poput mentalnog i fizičkog zdravlja, borbe protiv stereotipa i podsticanja pozitivnih uzora među muškarcima.
Jerome Teelucksingh, koji je oživio događaj, odabrao je 19. novembar da oda počast rođendanu svog oca i da proslavi kako je tog datuma 1989. nogometna reprezentacija Trinidada i Tobaga ujedinila zemlju u svojim nastojanjima da se kvalifikuje za Svjetsko prvenstvo.
Teelucksingh je promovisao Međunarodni dan muškaraca kao dan ne samo rodno određen, već i dan kada se mogu riješiti sva pitanja koja se tiču muškaraca i dječaka.
Dan muškaraca prvenstveno treba da se slavi ciljem podizanja svijesti o ulozi, ali i zdravlju muškarca koji su, kao i žene, temelj porodice i društva.
Ovaj dan je idealna prilika za slavljenje postignuća i doprinosa muškaraca i dječaka prema zajednici i porodici, jer je uloga muškarca kao saveznika žena veoma značajna u borbi protiv nasilja nad ženama. Posebno ovog dana, muškarci treba da povedu računa o svom zdravlju, jer istraživanja pokazuju da “snažniji” pol rjeđe posjećuju ljekare iako češće oboljevaju od kardiovaskularnih oboljenja, bolesti pluća, prostate.
Međunarodni dan muškaraca danas se obilježava u više od 80 država u svijetu pa tako i u Bosni i Hercegovini.